EXPLORE e 5 24″
7.999 lei
Copii · electrică · AluminiuCopii · electrică
- Motor: Mahle X30
- Baterie: 171 Wh
Răspunde și lista de mai jos se filtrează singură.
Tipul bicicletei se alege după drum. Ce înseamnă fiecare ↓
Cu cât e mai abrupt și mai accidentat, cu atât mai multă suspensie.
Opțional. Cuplul (Nm) arată cât de mult ajută motorul la urcare.
Înălțimile vin din tabelele producătorilor din catalog; contează înălțimea copilului, nu vârsta.
Îți arătăm mărimea din tabelul producătorului, la fiecare bicicletă.
Benzile se calculează din prețurile de acum.
7.999 lei
Copii · electrică · AluminiuCopii · electrică
8.499 lei
Copii · electrică · AluminiuCopii · electrică
31.529 lei
e-MTB enduro · Aluminiu
2023
9.999 lei
Cargo electrică · AluminiuCargo electrică
12.495 lei
Oraș electrică · Aluminiu
10.495 lei
Oraș electrică · Aluminiu
15.995 lei
Oraș electrică · Aluminiu
2023
39.999 lei
e-MTB full · Carbon
16.999 lei
e-MTB full · Aluminiu
de la 18.999 lei
e-MTB full · Aluminiu
18.400 lei
e-MTB enduro · Aluminiu
16.999 lei
e-MTB full · Aluminiu
11.990 lei
Trekking electrică
de la 11.999 lei
e-MTB hardtail · Aluminiue-MTB hardtail
10.795 lei
e-MTB hardtail · Aluminiue-MTB hardtail
27.569 lei
e-MTB enduro · Aluminiu
29.690 lei
e-MTB enduro · Aluminiu
30.114 lei
e-MTB enduro · Carbon
30.114 lei
e-MTB enduro · Carbon
36.053 lei
e-MTB enduro · Carbon
de la 22.999 lei
e-MTB full · Aluminiu
22.999 lei
e-MTB enduro · Aluminiu
22.999 lei
e-MTB full · Aluminiu
2026
de la 21.189 lei
e-MTB full · Aluminiu
2026
25.189 lei
e-MTB full · Aluminiu
2026
de la 25.189 lei
e-MTB full · Carbon / aluminiue-MTB full
2026
de la 27.599 lei
e-MTB full · Carbon
2027
de la 27.989 lei
e-MTB enduro · Carbon
17.900 lei
e-MTB full · Aluminiu
8.999 lei
Pliabilă electrică · AluminiuPliabilă electrică
Încearcă mai puține filtre sau scrie-ne ce cauți și o căutăm noi.
Scrie-ne pe WhatsAppAlege până la 3 biciclete
La ProVelo găsești biciclete electrice pentru munte, trekking, oraș, gravel și șosea, plus câteva pentru copii, de la Orbea, CUBE, Focus, Whistle, Haibike, Santa Cruz, woom și alte mărci. La fiecare model îți arătăm ce contează la o electrică: motorul, cuplul (Nm), bateria (Wh) și, la e-MTB, cursa suspensiei.
Pe bicicletele electrice pentru UE (pedelec), motorul ajută doar cât pedalezi și doar până la 25 km/h. Alege întâi tipul după drumul pe care mergi cel mai des, apoi motorul și bateria după cât urci și cât de departe mergi.
Tipul se alege după drum. Ce face fiecare, ce echipare are de obicei și unde găsești modelele.
Suspensie față și spate, motor central puternic și baterie mare, pentru poteci tehnice, enduro și ture lungi pe munte. Cursa îți spune la ce e făcută bicicleta: cu cât e mai mare, cu atât e mai sigură la coborâre. Le găsești și pe pagina e-MTB full suspension.
De obicei
Suspensie doar în față: mai simplă și mai ieftină decât un full suspension, bună pentru drumuri forestiere, poteci ușoare și ture lungi. Le găsești și pe pagina e-MTB hardtail.
De obicei
Pentru drumuri lungi, pe asfalt și pe drumuri de țară, cu bagaj: furcă cu suspensie scurtă și poziție comodă. Orbea Kemen are și variante cu cadru coborât (MID).
De obicei
Poziție dreaptă, furcă rigidă și roți de 28″, pentru navetă, cumpărături și plimbări. Tot aici sunt bicicleta cargo Momentum PakYak E+ și pliabila Dahon Unio E20.
De obicei
Ghidon curbat și motor discret. Orbea Denna (gravel) are Shimano EP600 sau EP801 și baterie de 420 Wh, pentru asfalt și drumuri de pământ; Orbea Gain (șosea) are motorul Mahle X20 în butucul din spate și baterie de 353 Wh, deci rămâne ușoară.
De obicei
woom EXPLORE e (motor MAHLE) și woom UP (motor FAZUA), pe roți de 24″ și 26″, pentru juniori. Alegi după înălțimea copilului, nu după vârstă; unde producătorul dă tabelul, vezi mărimea pe fiecare bicicletă.
De obicei
O electrică bună e cea potrivită drumurilor și înălțimii tale. Motorul și bateria țin apoi de cât urci, cât de departe mergi și cât de grea poate fi bicicleta.
Pe munte ai nevoie de un e-MTB: hardtail pentru drumuri forestiere și poteci ușoare, full suspension pentru poteci tehnice și coborâri. Pentru drumuri lungi, cu bagaj, alegi trekking; pentru navetă și cumpărături, o bicicletă de oraș; pentru asfalt și drumuri de pământ, gravel.
| Tipul | Pentru | Furca |
|---|---|---|
| e-MTB full suspension | poteci tehnice, enduro | 120–180 mm |
| e-MTB hardtail | forestiere, poteci ușoare | 100–120 mm |
| Trekking | ture lungi, cu bagaj | 80–100 mm |
| Oraș, gravel, șosea | asfalt, drumuri de pământ | rigidă |
Din fișele bicicletelor de pe pagină.
Pe bicicletele electrice pentru UE (pedelec), motorul ajută doar cât pedalezi și doar până la 25 km/h, iar puterea nominală e de cel mult 250 W. Diferența o fac cuplul și bateria.
Cuplul (Nm) arată cât de tare împinge motorul la urcare: în jur de 85 Nm la motoarele full power (Shimano EP801 și EP600, Bosch Performance Line CX din fabrică; Bosch CX ajunge la 120 Nm cu actualizarea Bosch Performance Upgrade), 40–60 Nm la cele ușoare (TQ HPR40, Mahle X20, Fazua Ride 60); DJI Avinox M2S ajunge la 130 Nm (150 Nm în Boost). Un motor ușor înseamnă o bicicletă mai ușoară, care se simte aproape ca una clasică; unul full power urcă mai ușor pantele lungi.
| Motor | Cuplu | Baterii în catalog |
|---|---|---|
| TQ HPR40 | 40 Nm | 290 Wh |
| Mahle X20 | 55 Nm | 353 Wh |
| Fazua Ride 60 | 60 Nm | 430 Wh |
| Yamaha PW-S2 / PW-X3 | 75 / 85 Nm | 720 Wh |
| Shimano EP600 / EP801 | 85 Nm | 420–630 Wh |
| Bosch Performance Line CX | 85 Nm (120 cu actualizarea) | 600–800 Wh |
| DJI Avinox M2 / M2S | 110 / 130 Nm (125 / 150 în Boost) | 800 Wh |
Cuplul în modurile normale, din fișele bicicletelor de pe pagină.
Bateria (Wh) e rezervorul. Autonomia reală depinde de teren, de greutatea ta, de nivelul de asistență și de temperatură, deci orice cifră de autonomie e o estimare. O baterie mai mare merge mai departe, dar e și mai grea.
| Baterie | Unde o găsești |
|---|---|
| 290–430 Wh | motoarele ușoare: TQ, Mahle, Fazua |
| 420–630 Wh | Shimano, la Orbea (Rise, Kemen, Diem, Carpe, Denna, Urrun) |
| 600–800 Wh | Bosch CX: CUBE, Orbea Wild, Focus, Santa Cruz |
| 800 Wh | DJI Avinox: Orbea Wild LT, Whistle AXR, CUBE Stereo Hybrid |
Din fișele bicicletelor de pe pagină.
O bicicletă electrică e mai grea decât una clasică: contează când o urci pe scări sau o pui pe suportul mașinii. Motoarele ușoare și bateriile mai mici țin greutatea jos: Santa Cruz Heckler SL, cu Fazua Ride 60, are 19,95 kg. Full suspension-ul ține roata pe sol și te obosește mai puțin pe coborâri; hardtail-ul e mai simplu de întreținut.
| Tipul | Greutate |
|---|---|
| e-MTB full suspension | 20–29 kg |
| e-MTB hardtail | 22–27 kg |
| woom EXPLORE e (copii) | 12,7–13,2 kg |
Greutățile declarate de producători, la bicicletele de pe pagină care le au.
Fiecare producător are tabelul lui de mărimi, iar intervalele se suprapun. După ce scrii înălțimea în căutarea de sus, la fiecare bicicletă cu tabel îți arătăm mărimea din tabelul producătorului; unde nu există tabel, ți-o confirmăm noi.
Când ești între două mărimi, contează lungimea piciorului (inseam). Stai desculț, cu spatele la perete, prinde o carte între picioare, lipită de zona inghinală, și măsoară de la podea până la muchia de sus a cărții. Trimite-ne înălțimea și inseam-ul și îți spunem ce mărime să alegi.
Măsoară desculț, lângă un perete, cu o carte.
Pe fiecare bicicletă scrie dacă e în magazinul ProVelo din București (Șos. Nicolae Titulescu 155, Sector 1, deschis luni–vineri 10–19 și sâmbătă 10–14) sau vine de la producător. Pe cele din magazin le ridici direct; pe celelalte le aducem în mărimea și culoarea alese: unde avem termenul producătorului îl vezi pe card, iar la precomandă vezi data. Unde scrie doar „Disponibil pentru comandă” sau „La comandă”, întreabă-ne termenul înainte să comanzi.

Motorul te ajută cât pedalezi, până la 25 km/h; peste această viteză se oprește și pedalezi singur, ca pe o bicicletă obișnuită. Așa sunt bicicletele electrice pentru UE (pedelec), cu un motor de cel mult 250 W putere nominală.
Depinde de baterie, de nivelul de asistență, de teren, de greutatea ta și de temperatură, așa că orice cifră de autonomie e o estimare. Bateria mai mare merge mai departe, dar e și mai grea. În catalog, bateriile au de la 290–430 Wh, la bicicletele cu motor ușor, până la 800 Wh, la e-MTB-urile full power.
Cuplul arată cât de tare te împinge motorul la urcare. Motoarele full power au în jur de 85 Nm (Shimano EP600 și EP801, Bosch Performance Line CX din fabrică; Bosch CX ajunge la 120 Nm cu actualizarea Bosch Performance Upgrade), DJI Avinox M2S are 130 Nm (150 Nm în Boost), iar motoarele ușoare 40–60 Nm (TQ HPR40, Mahle X20, Fazua Ride 60). Un motor ușor înseamnă o bicicletă mai ușoară, care se simte aproape ca una clasică.
Motorul central stă la pedalier și împinge prin transmisie: e mai echilibrat și urcă mai bine. Îl au aproape toate bicicletele de pe pagină (Bosch, Shimano, DJI Avinox, Yamaha, TQ, Fazua). Motorul din butucul roții din spate, ca Mahle X20 de pe Orbea Gain, e mai ușor și mai discret, potrivit pe șosea, unde nu ai nevoie de cuplu mare.
Pentru ture scurte și o bicicletă ușoară ajung 290–430 Wh; la e-MTB-urile full power și pentru ture lungi pe munte găsești 600–800 Wh. Bicicletele Orbea de oraș și trekking au 420–630 Wh, cu Shimano EP600 sau EP801.
Un e-MTB hardtail are suspensie doar în față: e mai simplu de întreținut și mai ieftin, potrivit pentru drumuri forestiere și poteci ușoare. Un full suspension are și amortizor spate: ține roata pe sol și te obosește mai puțin pe coborâri și pe teren tehnic.
Fiecare producător are tabelul lui de mărimi, după înălțime. Scrie înălțimea în căutarea de sus: la fiecare bicicletă îți arătăm mărimea din tabelul producătorului. Unde producătorul nu dă un tabel, îți confirmăm noi mărimea.
Dacă ești între două mărimi, scrie-ne pe WhatsApp înălțimea și lungimea picioarelor și te ajutăm să alegi. Mărimile sunt orientative și pot varia între mărci.
Pe fiecare bicicletă scrie: „Ridicare astăzi” (sau „mâine”, după programul magazinului), cu mărimile scrise „în magazin”, înseamnă că bicicleta e în magazinul ProVelo din București. Pe celelalte le aducem de la producător, în mărimea și culoarea alese: unde avem termenul producătorului îl vezi direct (de exemplu „În stoc la Orbea, Spania · 5–7 zile lucrătoare”), iar la precomandă vezi data. Unde scrie doar „Disponibil pentru comandă” sau „La comandă”, fără zile, termenul nu e afișat: întreabă-ne înainte să comanzi și ți-l spunem.
Depinde de marcă: Orbea, 5–7 zile lucrătoare; Giant, 2–3 săptămâni; woom, aproximativ 10 zile. La CUBE termenul e pe fiecare mărime și culoare (2–4 zile lucrătoare, 20–25 de zile lucrătoare sau precomandă cu dată). Unde pe card scrie alt termen, acela e termenul estimat; la mărcile fără termen afișat, întreabă-ne termenul înainte să comanzi.
Termenele de precomandă sunt estimări: pot apărea întârzieri la producător sau la transport, iar dacă se schimbă ceva te anunțăm.
Da. Motorul, bateria și conectorii sunt protejați împotriva ploii și a stropilor. Nu o spăla însă cu jet de apă sub presiune și scoate bateria când o cureți, dacă modelul permite.
Încarc-o cu încărcătorul original, la temperatura camerei. Dacă nu folosești bicicleta mult timp, las-o la 30–60% și verifică-o din când în când. Nu o lăsa în frig sau la soare puternic pentru perioade lungi.
Da, cu excepția bicicletelor configurate la cerere (de exemplu Orbea MyO). Dacă cumperi ca persoană fizică, ai 14 zile calendaristice de la primire ca să te retragi din contract, fără să ne spui motivul. Costul transportului de retur e al clientului. Detaliile și excepțiile sunt în politica de retur.
Bicicletele beneficiază de garanția legală de conformitate de 2 ani (OUG 140/2021) și, unde e cazul, de garanția comercială a producătorului (diferă pe marcă). Păstrează factura: e dovada garanției. Detalii pe pagina Garanția legală.
Livrăm prin curier în toată România. Costul transportului se calculează automat în coș, după greutate, volum și localitate, iar termenul curierului îl vezi la finalizarea comenzii. La bicicletele aduse la comandă se adaugă termenul producătorului.
Online, cu cardul, la finalizarea comenzii; acolo vezi toate metodele de plată disponibile pentru comanda ta.