AIM One 2027
2.890 lei
MTB hardtail · Aluminiu
Shimano CUES 1×9 · Furcă 100 mmCUES 1×9 · 100 mm
Răspunde și lista de mai jos se filtrează singură.
Tipul bicicletei se alege după drum. Ce înseamnă fiecare ↓
Cu cât e mai abrupt și mai accidentat, cu atât mai multă suspensie.
La bicicletele electrice pentru UE (pedelec), motorul ajută până la 25 km/h.
Înălțimile vin din tabelele producătorilor din catalog; contează înălțimea copilului, nu vârsta.
Îți arătăm mărimea din tabelul producătorului, la fiecare bicicletă.
Benzile se calculează din prețurile de acum.
2.890 lei
MTB hardtail · Aluminiu
Shimano CUES 1×9 · Furcă 100 mmCUES 1×9 · 100 mm
3.519 lei
MTB hardtail · Aluminiu
Shimano CUES 1×11 · Furcă 100 mmCUES 1×11 · 100 mm
de la 56.099 lei
e-MTB enduro · Carbon
DJI Avinox M2S · 130 Nm · 800 Wh130 Nm · 800 Wh
5.670 lei
MTB hardtail · Aluminiu
Shimano XT 1×12 · Furcă 100 mmXT 1×12 · 100 mm
3.499 lei
MTB hardtail · Aluminiu
Shimano CUES 1×11 · Furcă 100 mmCUES 1×11 · 100 mm
2.549 lei
MTB hardtail · Aluminiu
Shimano CUES 1×9 · Furcă 100 mmCUES 1×9 · 100 mm
3.999 lei
MTB hardtail · Aluminiu
Shimano XT 1×12 · Furcă 100 mmXT 1×12 · 100 mm
2.319 lei
MTB hardtail · Aluminiu
Shimano Tourney 2×8 · Furcă 100 mmTourney 2×8 · 100 mm
7.290 lei
MTB hardtail · Aluminiu
Shimano XT 1×12 · Furcă 100 mmXT 1×12 · 100 mm
4.599 lei
MTB hardtail · Aluminiu
Shimano XT 1×12 · Furcă 100 mmXT 1×12 · 100 mm
31.529 lei
e-MTB enduro · Aluminiu
DJI Avinox M2S · 130 Nm · 800 Wh130 Nm · 800 Wh
8.499 lei
MTB hardtail · Carbon
Shimano XT 1×12 · Furcă 110 mmXT 1×12 · 110 mm
6.999 lei
MTB hardtail · Carbon
Shimano Deore 1×12 · Furcă 100 mmDeore 1×12 · 100 mm
6.349 lei
MTB hardtail · Aluminiu
Shimano Deore 1×12 · Furcă 140 mmDeore 1×12 · 140 mm
de la 4.559 lei
MTB hardtail · Aluminiu
Shimano CUES 1×10 · Furcă 130 mmCUES 1×10 · 130 mm
de la 5.879 lei
MTB hardtail · Aluminiu
Shimano CUES 1×11 · Furcă 130 mmCUES 1×11 · 130 mm
de la 22.239 lei
Enduro · Carbon
170/170 mm
2026
de la 22.999 lei
Enduro · Carbon
SRAM Eagle 90 1×12 · 170/170 mmEagle 90 · 170/170 mm
2026
de la 10.999 lei
Șosea · Carbon
Shimano 105 2×12
2027
11.999 lei
Gravel · Carbon
Shimano GRX 2×12GRX 2×12
2027
de la 7.959 lei
Gravel · Aluminiu
Shimano GRX 1×12GRX 1×12
13.699 lei
Gravel · Carbon
Shimano GRX 2×12 · 8,7 kgGRX 2×12 · 8,7 kg
6.899 lei
Gravel · Aluminiu
Shimano CUES 1×11CUES 1×11
7.999 lei
Gravel · Aluminiu
Shimano GRX 1×12GRX 1×12
16.999 lei
e-MTB full · Aluminiu
Shimano EP600 RS Gen2 · 85 Nm · 630 Wh85 Nm · 630 Wh
8.499 lei
Copii · electrică · AluminiuCopii · electrică
26″ · 140–165 cm
7.999 lei
Copii · electrică · AluminiuCopii · electrică
24″ · 125–145 cm
15.995 lei
Oraș electrică · Aluminiu
Shimano EP801 · 85 Nm · 630 Wh85 Nm · 630 Wh
2023
9.999 lei
Cargo electrică · AluminiuCargo electrică
Giant SyncDrive Pro · 80 Nm · 500 Wh80 Nm · 500 Wh
3.599 lei
Pliabilă · Aluminiu
Shimano Acera 1×8 · 20″Acera 1×8 · 20″
Încearcă mai puține filtre sau scrie-ne ce cauți și o căutăm noi.
Scrie-ne pe WhatsAppAlege până la 3 biciclete
La ProVelo găsești biciclete pentru aproape orice drum: de șosea și gravel, MTB hardtail și full suspension, electrice, de oraș și trekking, pliabile și pentru copii, de la Orbea, CUBE, Bianchi, Santa Cruz, Giant, Cannondale, Focus, woom, Dahon și alte mărci. La fiecare model îți arătăm ce contează: cadrul, transmisia, suspensia, roțile și, la electrice, motorul și bateria.
Pornește de la două întrebări: pe ce drumuri mergi cel mai des și cât de înalt ești. Mai jos ai pe scurt fiecare tip de bicicletă, apoi ghidul complet: mărimea, motorul, bugetul și termenul de livrare.
Tipul bicicletei se alege după drum. Ce face fiecare, ce echipare are de obicei și unde găsești modelele.
Pentru asfalt și viteză: cadru ușor, ghidon curbat, anvelope înguste și o poziție aplecată, aerodinamică. Modelele endurance, ca Bianchi Infinito, te țin mai drept pe ture lungi; cele de cursă, ca Orbea Orca sau Bianchi Specialissima, sunt mai ușoare și mai agresive.
De obicei
Seamănă cu o bicicletă de șosea, dar are anvelope mult mai late și o geometrie mai relaxată, așa că merge la fel de bine pe asfalt, pe drumuri de pământ și pe macadam. Multe au prinderi pentru bagaje și aripi, deci sunt bune și pentru ture de mai multe zile.
De obicei
Suspensie doar în față, spatele rigid. E mai ușoară, mai ieftină și mai simplă de întreținut decât un full suspension, potrivită pentru drumuri forestiere, poteci ușoare și ca prim MTB. Versiunile din carbon sunt biciclete de cross-country (XC) pentru concurs.
De obicei
Are și amortizor spate, care ține roata pe sol: mai mult control și mai puțină oboseală pe poteci tehnice și la coborâre. Cursa îți spune la ce e făcută: 120 mm pentru cross-country (Orbea Oiz), 140–150 mm pentru trail (Orbea Occam, Santa Cruz Hightower).
De obicei
Pentru coborâri rapide și teren greu. Enduro înseamnă 160–180 mm de cursă și o bicicletă pe care o urci pe pedale (Orbea Rallon, Santa Cruz Nomad); downhill-ul are în jur de 200 mm și e făcut pentru bike park. Multe au roți mullet: 29″ față, 27,5″ spate. Bicicletele de enduro sunt și la MTB full suspension.
De obicei
Motorul te ajută cât timp pedalezi, până la 25 km/h, cum cer normele UE pentru pedelec. Găsești e-MTB hardtail și full suspension, electrice de trekking și de oraș, chiar și gravel sau șosea. La fiecare bicicletă îți arătăm cuplul (Nm) și bateria (Wh).
De obicei
Pentru navetă, cumpărături și plimbări lungi pe asfalt sau macadam, cu o poziție dreaptă și comodă. Multe au butuc cu viteze integrate (Shimano Nexus), care cere puțină întreținere; trekking-ul adaugă de obicei o furcă cu suspensie scurtă și mai multe viteze, pentru drumuri lungi.
De obicei
Se pliază repede și încap în portbagaj, în tren sau sub birou: bune pentru naveta combinată cu transportul public și pentru apartamente mici. Roțile mici le fac agile în oraș; pentru drumuri mai lungi alege una cu mai multe viteze sau cu roți mai mari.
De obicei
Alegi după înălțimea copilului, nu după vârstă: o bicicletă prea mare e grea și greu de controlat. Contează mult și greutatea bicicletei, mai ales la cei mici. După bicicleta fără pedale urmează roțile de 14–16″, apoi 20″ și 24″, de obicei cu viteze.
De obicei
O bicicletă bună e cea potrivită drumurilor și înălțimii tale. Materialul, transmisia și suspensia țin apoi de buget și de cât de des mergi.
Dacă mergi mai ales pe asfalt, alegi între o bicicletă de șosea (viteză) și una de oraș sau trekking (confort). Dacă amesteci asfaltul cu drumurile de pământ, gravel-ul e cel mai versatil. Pentru pădure și munte ai nevoie de un MTB: hardtail pentru forestiere și poteci ușoare, full suspension pentru poteci tehnice și coborâri.
La MTB, cursa suspensiei îți spune pentru ce e făcută bicicleta. Cu cât e mai mare, cu atât bicicleta e mai sigură la coborâre, dar mai grea și mai lentă la urcare.
Repere generale; producătorii încadrează uneori diferit un model.
Fiecare producător are tabelul lui de mărimi, iar intervalele se suprapun: la 176 cm ești M la CUBE AIM, dar M sau L la Orbea Onna. De aceea, după ce scrii înălțimea în căutarea de sus, la fiecare bicicletă îți arătăm mărimea din tabelul producătorului ei.
Când ești între două mărimi, contează lungimea piciorului (inseam). Stai desculț, cu spatele la perete, prinde o carte între picioare, lipită de zona inghinală, și măsoară de la podea până la muchia de sus a cărții. Mărimea mai mică e mai agilă, cea mai mare e mai stabilă pe drum lung. Trimite-ne înălțimea și inseam-ul și îți spunem ce mărime să alegi.
Intervalele din tabelele producătorilor, în cm. Linia albastră: 176 cm.
Repere generale, rotunjite. Tabelele producătorilor diferă: în catalog, la roțile de 20″ intervalele merg de la 100 la 130 cm, așa că la fiecare bicicletă verifici mărimea scriind înălțimea copilului în căutarea de sus. Contează înălțimea, nu vârsta.
Pe bicicletele electrice pentru UE (pedelec), motorul ajută doar cât pedalezi și doar până la 25 km/h, iar puterea nominală e de cel mult 250 W. Diferența o fac cuplul și bateria.
Cuplul (Nm) arată cât de tare împinge motorul la urcare: în jur de 85 Nm la motoarele full power (Shimano EP801 și EP600, Bosch Performance Line CX din fabrică; Bosch CX ajunge la 120 Nm cu actualizarea Bosch Performance Upgrade), 40–60 Nm la cele ușoare (TQ HPR40, Mahle X20, Fazua Ride 60); DJI Avinox M2S ajunge la 130 Nm (150 Nm în Boost).
Bateria (Wh) e rezervorul: 290–430 Wh la bicicletele ușoare, 600–800 Wh la e-MTB-urile full power. Un motor ușor înseamnă o bicicletă mai ușoară, care se simte aproape ca una clasică; unul full power urcă mai ușor pantele lungi. Autonomia reală depinde de teren, greutate, nivelul de asistență și temperatură, deci orice cifră de autonomie e o estimare.
Cuplul în modurile normale și bateriile din fișele bicicletelor de pe pagină. Bosch CX: 85 Nm din fabrică, până la 120 Nm cu actualizarea Bosch Performance Upgrade.
Cu bugetul cresc trei lucruri: cadrul (aluminiu, apoi carbon, mai ușor și mai rigid), grupa de transmisie (schimbări mai precise, mai multe trepte, piese mai ușoare) și suspensia (reglaje mai fine, amortizoare cu aer). De la un anumit prag apare și schimbarea electronică: Shimano Di2 sau SRAM AXS.
Shimano GRX e grupa de gravel. Schimbarea electronică apare de la nivelul mediu în sus, de exemplu Shimano 105 Di2 sau SRAM Rival AXS.
| Preț (fără motor) | Modele | Cadru carbon | Schimbare electronică | Grupele cele mai des întâlnite |
|---|---|---|---|---|
| sub 5.000 lei | 120 | 0% | 0% | Shimano Nexus, Shimano Tourney |
| 5.000–10.000 lei | 68 | 9% | 0% | Shimano CUES, Shimano GRX |
| 10.000–20.000 lei | 79 | 70% | 33% | Shimano GRX, Shimano XT |
| 20.000–40.000 lei | 118 | 97% | 75% | Shimano XT, SRAM GX |
| peste 40.000 lei | 40 | 100% | 93% | Shimano Dura-Ace, SRAM Red |
Bicicletele de adulți fără motor (fără electrice, copii și cadre), din specificațiile verificate; calculat din catalog pe 16 octombrie 2026. Apasă pe o bandă ca să vezi bicicletele.
Pe scurt: sub 5.000 de lei găsești mai ales biciclete de oraș, trekking și pliabile, cu cadru de aluminiu. Între 5.000 și 10.000 de lei apar MTB-urile hardtail cu Shimano CUES sau Deore și primele gravel-uri cu Shimano GRX. Peste 10.000 de lei majoritatea au cadru de carbon, iar peste 20.000 de lei schimbarea electronică devine regula.
Doar o parte din biciclete stau în magazin. Pe celelalte le aducem de la producător, în mărimea și culoarea alese, iar pe fiecare bicicletă scrie direct situația ei:
Termenele de la producător sunt estimări. Dacă se schimbă ceva, te anunțăm.
Termenul exact e cel scris pe fiecare bicicletă.
Fiecare producător are tabelul lui de mărimi, după înălțime. Scrie înălțimea în căutarea de sus: la fiecare bicicletă îți arătăm mărimea din tabelul producătorului. Unde producătorul nu dă un tabel, îți confirmăm noi mărimea.
Dacă ești între două mărimi, scrie-ne pe WhatsApp înălțimea și lungimea picioarelor și te ajutăm să alegi. Mărimile sunt orientative și pot varia între mărci.
Pe fiecare bicicletă scrie: „Ridicare astăzi” (sau „mâine”, după programul magazinului), cu mărimile scrise „în magazin”, înseamnă că bicicleta e în magazinul ProVelo din București. Pe celelalte le aducem de la producător, în mărimea și culoarea alese: unde avem termenul producătorului îl vezi direct (de exemplu „În stoc la Orbea, Spania · 5–7 zile lucrătoare”), iar la precomandă vezi data. Unde scrie doar „Disponibil pentru comandă” sau „La comandă”, fără zile, termenul nu e afișat: întreabă-ne înainte să comanzi și ți-l spunem.
Depinde de marcă: Orbea și Bianchi, 5–7 zile lucrătoare; Cannondale, 12–15 zile lucrătoare; Giant, 2–3 săptămâni; woom, aproximativ 10 zile. La CUBE termenul e pe fiecare mărime și culoare (2–4 zile lucrătoare, 20–25 de zile lucrătoare sau precomandă cu dată). Unde pe card scrie alt termen, acela e termenul estimat; la mărcile fără termen afișat, întreabă-ne termenul înainte să comanzi.
Termenele de precomandă sunt estimări: pot apărea întârzieri la producător sau la transport, iar dacă se schimbă ceva te anunțăm.
Da. Magazinul ProVelo e în București, Șos. Nicolae Titulescu 155 (Sector 1), deschis luni–vineri 10–19 și sâmbătă 10–14. Bicicletele „În stoc” le poți ridica de acolo; pe cele aduse la comandă, după ce ajung la noi.
Livrăm prin curier în toată România. Costul transportului se calculează automat în coș, după greutate, volum și localitate, iar termenul curierului îl vezi la finalizarea comenzii. La bicicletele aduse la comandă se adaugă termenul producătorului.
Da, cu excepția bicicletelor configurate la cerere (de exemplu Orbea MyO). Dacă cumperi ca persoană fizică, ai 14 zile calendaristice de la primire ca să te retragi din contract, fără să ne spui motivul. Costul transportului de retur e al clientului. Detaliile și excepțiile sunt în politica de retur.
Bicicletele beneficiază de garanția legală de conformitate de 2 ani (OUG 140/2021) și, unde e cazul, de garanția comercială a producătorului (diferă pe marcă). Păstrează factura: e dovada garanției. Detalii pe pagina Garanția legală.
Online, cu cardul, la finalizarea comenzii; acolo vezi toate metodele de plată disponibile pentru comanda ta.
Un hardtail are suspensie doar în față: e mai ușor, mai simplu de întreținut și mai ieftin, potrivit pentru drumuri forestiere și poteci ușoare. Un full suspension are și amortizor spate: ține roata pe sol și te obosește mai puțin pe coborâri și pe teren tehnic.
La bicicletele electrice pentru UE (pedelec), motorul ajută până la 25 km/h, iar tu alegi cât de mult. Urcările și drumurile lungi devin mult mai ușoare. Bicicletele electrice sunt mai grele decât cele clasice, iar autonomia depinde de baterie, teren, greutate și nivelul de asistență.